Technika i auto-moto

Holowanie samochodu – co warto wiedzieć?

Holowanie samochodu – co warto wiedzieć?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Holowanie samochodu wydaje się być rozwiązaniem, które pozwoli uniknąć wydatków w postaci wzywania pomocy drogowej. Jednak warto znać przepisy i zasady dotyczące holowania, by nie zapłacić mandatu, a także nie narazić siebie i innych uczestników ruchu drogowego na niebezpieczeństwo.

Jak uniknąć mandatu za holowanie samochodu?

Zanim zaczniesz holować zasady, poznaj aktualne przepisy. Kodeks drogowy zabrania holowania pojazdu, który ma niesprawny układ kierowniczy lub hamulce, chyba że w trakcie holowania nie zajdzie potrzeba ich używania. Możesz holować nie więcej niż jeden pojazd i nie możesz w tym celu użyć pojazdu z przyczepą. Na autostradzie można holować samochód do najbliższego zjazdu i tylko za pośrednictwem pomocy drogowej. Długość linki holowniczej powinna wynosić 4-6 metrów dla pojazdów nie przekraczających masy 3,5 tony.

Jak zadbać o bezpieczeństwo holowania?

Bardzo ważnym aspektem holowania jest odpowiednie przymocowanie linki holowniczej, by się nie odczepiła od pojazdu. Minimalna odległość między pojazdami wynosi 3 metry (w przypadku holowania sztywnego) i 4-6 metrów (w przypadku połączenia giętkiego). Holowany pojazd trzeba oznakować, kierowcy mają do wyboru czerwono-białe pasy lub czerwoną albo żółtą chorągiewkę. Ponadto trzeba umieścić trójkąt odblaskowy z tyłu pojazdu po lewej stronie lub dawać żółte sygnały świetlne. Po zmroku i przy niedostatecznej widoczności, holowany pojazd powinien mieć włączone światła pozycyjne. Holowany pojazd może poruszać się z prędkością 30 km/h po terenie zabudowanym.

Artykuł napisany we współpracy z MK Punkt – holowanie Poznań.

Szukasz Bosch Service Poznań? – Sprawdź ofertę MK Punkt!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*