Holowanie samochodu wydaje się być rozwiązaniem, które pozwoli uniknąć wydatków w postaci wzywania pomocy drogowej. Jednak warto znać przepisy i zasady dotyczące holowania, by nie zapłacić mandatu, a także nie narazić siebie i innych uczestników ruchu drogowego na niebezpieczeństwo.
Zanim zaczniesz holować zasady, poznaj aktualne przepisy. Kodeks drogowy zabrania holowania pojazdu, który ma niesprawny układ kierowniczy lub hamulce, chyba że w trakcie holowania nie zajdzie potrzeba ich używania. Możesz holować nie więcej niż jeden pojazd i nie możesz w tym celu użyć pojazdu z przyczepą. Na autostradzie można holować samochód do najbliższego zjazdu i tylko za pośrednictwem pomocy drogowej. Długość linki holowniczej powinna wynosić 4-6 metrów dla pojazdów nie przekraczających masy 3,5 tony.
Bardzo ważnym aspektem holowania jest odpowiednie przymocowanie linki holowniczej, by się nie odczepiła od pojazdu. Minimalna odległość między pojazdami wynosi 3 metry (w przypadku holowania sztywnego) i 4-6 metrów (w przypadku połączenia giętkiego). Holowany pojazd trzeba oznakować, kierowcy mają do wyboru czerwono-białe pasy lub czerwoną albo żółtą chorągiewkę. Ponadto trzeba umieścić trójkąt odblaskowy z tyłu pojazdu po lewej stronie lub dawać żółte sygnały świetlne. Po zmroku i przy niedostatecznej widoczności, holowany pojazd powinien mieć włączone światła pozycyjne. Holowany pojazd może poruszać się z prędkością 30 km/h po terenie zabudowanym.
Artykuł napisany we współpracy z MK Punkt – holowanie Poznań.
Szukasz Bosch Service Poznań? – Sprawdź ofertę MK Punkt!