Podczas menstruacji wiele kobiet nie ma ochoty na aktywność ruchową. Jest to spowodowane głównie różnymi dolegliwościami związanymi z okresem, takimi jak choćby bóle brzucha lub głowy, złe samopoczucie czy kiepski nastrój. Część pań z różnych powodów nie zamierza jednak rezygnować ze sportu, wybierając takie aktywności, które zbytnio nie angażują dolnych partii brzucha. Należy wówczas również pamiętać o właściwych rozmiarach tamponów i innych dodatkowych działaniach zabezpieczających obolałe ciało.
W pierwszych dniach okresu zaleca się paniom rezygnację z ćwiczeń uznawanych za zbyt intensywne, czyli joggingu, tenisa ziemnego, aerobiku oraz wszelkich innych aktywności, które w dużym stopniu angażują dolne partie brzucha. Wynika to z faktu, że nadmierny wysiłek może skutkować zwiększeniem krwawienia z pochwy, nasileniem się bólu oraz znacznym osłabieniem organizmu. Wskazana jest natomiast umiarkowana aktywność fizyczna, najlepiej w postaci pływania na basenie (optymalnym stylem jest w tym przypadku żabka), jogi i minimalnego rozciągania, spacerów na średnich dystansach (np. 5 km), jazdy na rowerze (turystycznej), a także różnych ćwiczeń na piłce.
Co istotne, tego rodzaju wysiłek może pozytywnie wpływać na nasze samopoczucie, łagodząc w pewnym stopniu ból menstruacyjny, wspomagając wydzielanie endorfin (poprawiających nastrój i ograniczających negatywne emocje), obniżając apetyt (na tuczące przekąski) i podnosząc wydolność organizmu. Dodajmy, że wysoki komfort w trakcie uprawiania sportu w czasie menstruacji gwarantują przede wszystkim odpowiednie środki higieniczne. Najlepszym spośród dostępnych na rynku jest kubeczek menstruacyjny, który ze względu na przemyślaną konstrukcję doskonale dopasowuje się do ścianek macicy, jest całkowicie niewidoczny z zewnątrz i skutecznie zbiera wszelkie płyny ustrojowe, łącznie z krwią i wydzielinami o brązowym zabarwieniu. Można go dostać np. na https://gentleday.pl/produkty/kubeczki-menstruacyjne