Życie codzienne

Środki masowego przekazu – czy zawsze warto im wierzyć?

Środki masowego przekazu – czy zawsze warto im wierzyć?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Jedną z cech charakterystycznych dla dzisiejszych czasów jest szeroki dostęp do informacji różnego rodzaju. Nieustannie docierają do nas wiadomości z rozmaitych dziedzin, dotyczące światowej sytuacji gospodarczej i społecznej. Jest ich tak wiele i pojawiają się w tak dużym tempie, że mogą wywołać ogromną dezorientację. Za ich rozpowszechnianie odpowiadają przede wszystkim środki masowego przekazu. Czy są one jednak godne zaufania?

Odróżnić prawdę od kłamstwa

O nowych faktach i wydarzeniach dowiadujemy się najczęściej z telewizji, radia, prasy lub z Internetu. Środki masowego przekazu z informowania ludzi uczyniły swój sposób na zarabianie i utrzymywanie wysokiej oglądalności. W bardzo wielu przypadkach chęć wzbudzenia zainteresowania, a co za tym idzie, zwiększenia swoich obrotów, jest tak duża, że nie przywiązuje się zbyt dużej wartości do publikowanych treści. Warto podkreślić, że jeśli coś zostało powiedziane w telewizji lub napisane w gazecie, wcale nie oznacza, że jest to prawda.

Coraz częściej możemy spotkać się bowiem z tak zwanymi fake newsami, czyli fałszywymi informacjami, które celowo są rozpowszechniane przez media aby osiągnąć w ten sposób korzyści o charakterze politycznym lub finansowym. Dlatego też tak istotne jest, aby weryfikować wiadomości, które do nas docierają. Wystarczy w tym celu sięgnąć do kilku różnych, niezależnych źródeł i wyciągnąć stosowne wnioski. W ten sposób rozwiejemy ewentualne wątpliwości i przekonamy się, czy rzeczywiście komunikat, który otrzymaliśmy był rzetelny.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*