Technika i auto-moto

Oznaki złego zawieszenia

Oznaki złego zawieszenia
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Zawieszenie, oprócz dbania o nasz komfort podczas jazdy samochodem, w znaczący sposób przyczynia się do stanu bezpieczeństwa naszego samochodu. Dlatego tak istotne jest, by nie bagatelizować symptomów, wskazujących na zużycie bądź nieprawidłową pracę tego elementu w pojeździe. Nie każdy jednak wie, jak można rozpoznać oznaki świadczące o problemach z zawieszeniem.

Objawy zużycia

Nie powinniśmy czekać, aż usłyszymy niepokojące dźwięki, wydobywające się spod naszego samochodu. Zanim to nastąpi, możemy własnoręcznie przetestować stan np. amortyzatorów, sprężyn, stabilizatorów czy sworzni wahacza. Aby sprawdzić kondycję amortyzatora, możemy zacząć mocno trząść samochodem, najlepiej za strefę nad jednym z kół.

Po „rozbujaniu” auta gwałtownie przestajemy i obserwujemy, jak szybko pojazd przestanie się bujać. Jeśli zauważymy, że po 2-3 ruchach w górę i w dół znów jest nieruchomy, znaczy to, że amortyzatory sprawnie tłumią drgania i nie trzeba ich jeszcze wymieniać. To samo robimy nad każdym z kół.

Jeśli jednak samochód faluje dłużej, oznacza to, że amortyzatory nadają się do wymiany. Nie warto z tym zwlekać, zwłaszcza że część ta jest łatwo dostępna (np. amortyzatory bmw e91 czy do innych można szybko zamówić online), a po wymianie komfort i bezpieczeństwo jest nieporównywalnie wyższe.

W przypadku producentów japońskich, jak Mazda amortyzatory wykonane są w technologii gazowej, zapewniając większą stabilność i twardość, ale w przypadku jakiegokolwiek uszkodzenia natychmiast tracą całą wydajność i muszą być natychmiast wymienione.

Wymiana trwa od 4 do 8 godzin, po czym samochód jest gotowy do dalszej eksploatacji. Amortyzatory do tego pojazdu są dostępne na https://asczesci.pl/mazda/3-bl-8036/3,100121–zawieszenie-tlumienie/amortyzator.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*