Technika i auto-moto

Oznaczenia na prętach i nakrętkach

Oznaczenia na prętach i nakrętkach
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wykorzystując elementy do mocowania, korzystamy najczęściej ze śrub, nakrętek oraz prętów gwintowanych. Można użyć je do przeróżnych zastosowań czy napraw. Od złożenia prostego stolika roboczego, poprzez naprawę kosiarki do trawy, aż do skręcania elementów hal przemysłowych, gdzie połączenia przenoszą naciski kilkuset kilogramów. Dlatego też na każdym elemencie powinna być w widocznym miejscu umieszczona jego charakterystyka, taka jak choćby twardość. Najczęściej nanosi się ją w procesie wytapiania, tak by była trudna do usunięcia.

Wytrzymałość mechaniczna

Kupując pręt, śrubę bądź nakrętkę w sklepie, zazwyczaj nie ma problemu z ustaleniem jej charakterystyki. Będzie ona widoczna na opakowaniu, bądź na kuwecie gdzie dane elementy są umieszczone. Jeśli jednak bierzemy elementy z pryzmy, nie możemy liczyć na taką pomoc. Wtedy należy istotne informacje odczytać na brzegu. Na przykład pręt gwintowany M24 będzie na boku posiadał wytłoczone liczby, takie jak „8.8”, „10.9”. Oznacza to jego twardość, a więc także wytrzymałość. W ten sposób można łatwo dowiedzieć się z jakim elementem mamy do czynienia.

Odporność na odkręcanie

Czasami pewne informacje nie są wytłoczone, ale można się ich dowiedzieć w inny sposób. Na przykład tyczy się to nakrętek, które mają zabezpieczenie przed samodzielnym odkręcaniem się w wyniku wibracji. Są one nazywane samohamownymi, ponieważ posiadają gumowy element hamujący. Zazwyczaj jest on w kolorze niebieskim i właśnie jego obecność mówi nam o tym, że mamy do czynienia z tego typu nakrętką. Więcej informacji tego typu elementach znajdziemy na stronie https://www.kristal.net.pl/produkty/nakretki-samohamowane-samokontrujace/85.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*