Ogród i dom

Nowoczesne meble, które łączą styl i funkcjonalizm

Nowoczesne meble, które łączą styl i funkcjonalizm
Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Aranżowanie wnętrz jest sztuką, która nieustannie ewoluuje. Obecnie, projektowanie przestrzeni w mieszkaniu wymaga wyjścia poza schemat i wykorzystaniu elementów, które oprócz interesującego wyglądu, bazować będą również na możliwości praktycznego zastosowania. W swoich wariacjach, architekci wnętrz korzystają z abstrakcyjnych inspiracji, starając się je dostosować do potrzeb współczesnego użytkownika. Dawniej meble miały być jedynie funkcjonalne i skupiać się na wypełnianiu swojego przeznaczenia. Później zostało to wyparte, przez proponowanie śmiałych i zaskakujących rozwiązań wizualnych. Aktualnie w aranżowaniu wnętrz dąży się do równowagi pomiędzy tymi dwoma. Projektując wystrój, szukamy złotego środka, który będzie łączył w sobie styl i funkcjonalizm.

Czy istnieje recepta na stylowe i funkcjonalne wnętrze?

Odnalezienie uniwersalnego schematu, który by łączył w sobie te dwie cechy, byłoby niebywałym osiągnięciem. Wynika to z tego, iż każde wnętrze różni się od siebie – pod względem przestrzeni, wysokości czy rozkładu pomieszczeń. Właśnie z tego względu niezwykle trudne jest odnalezienie niezawodnej recepty na stylowe i funkcjonalne wnętrze. Na chwilę obecną, możemy się kierować jedynie pewnymi wskazówkami, które bez wątpienia pomogą nam zaaranżować wystrój, który będzie posiadał świetne walory wizualne, zachowując przy tym cechy przestrzeni użytkowej. Jako punkt wyjściowy potraktujmy nasze wnętrze, które przed rozpoczęciem przekształcania jest jak biała kartka. Ma określone wymiary, a materiał posiada pewne właściwości, które musimy uwzględnić przy wyborze poszczególnych elementów. Postawmy więc na początek założenia, do których będziemy wracać na późniejszych etapach aranżacji.

Czym charakteryzują się funkcjonalne meble?

Funkcjonalny mebel musi wypełniać swoje przeznaczenie bez żadnych komplikacji. Oznacza to, że musi być łatwy i szybki w użyciu, a także zaprojektowany w taki sposób, aby jego styl wizualny nie ingerował w praktyczność. Posługując się przykładem – może być to stojak na buty, który poza interesującym wyglądem, będzie posiadał też obszerną przestrzeń, pozwalającą na przechowanie możliwie największej ilości obuwia. Musi być ono składowane w taki sposób, aby poszczególne buty nie nachodziły na siebie, a wkładanie i wyjmowanie ich było łatwe i szybkie. Umożliwi to utrzymanie porządku niewielkim wysiłkiem. Kolejny przykład – analogicznie wygląda to, jeśli chodzi o szafkę nad pralkę. Musi ona umożliwiać szybki dostęp do przedmiotów, które się w niej znajdują. Co za tym idzie, nie może być zbyt wysoka, a także powinna posiadać odpowiednią ilość półek i przegródek, abyśmy mogli składować w niej rzeczy w komfortowy dla nas sposób.

Rola mebli w aranżacji wnętrza

Meble w przestrzeni mieszkalnej, pełnią jednak funkcję nie tylko użytkową. Stanowią one także istotny element, jeśli chodzi o uzupełnienie i podkreślenie wystroju wnętrza. Znaczenie ma w tym przypadku kolorystyka i materiał wykonania. Wpływ na to, jakie cechy wystroju będzie eksponował mebel, mają także styl wykonania, kształt oraz sposób wykończenia. Suma wszystkich tych czynników określa styl danego produktu i pozwala bardzo dokładnie przewidzieć, jak wnętrze zareaguje na jego obecność. Możemy oprzeć się na spójności, wybierając meble w takim stylu, w jakim zostało urządzone nasze mieszkanie – jest to najbezpieczniejsze wyjście. Coraz częściej jednak możemy się spotkać z efektem kontrastu, wywołanym przez połączenie dwóch, znacznie różniących się od siebie stylów. Przy wyborze niezwykle ważny jest umiar. Zamiast umieszczać w klasycznym wnętrzu ogrom nowoczesnych akcentów, jak ławy, szafy, żyrandole i komody, możemy poprzestać na drzwiach przesuwnych do pokoju. Odpowiednio dopasowane, dadzą one dużo lepszy efekt, niż nadmiar nowoczesnych elementów, a przy okazji będą bardzo wygodne w użyciu.

Wyjątkowy design nowoczesnych mebli

W przeciwieństwie do klasycznych propozycji, nowoczesne meble oferują o wiele szerszy wybór możliwych rozwiązań. Nie są nam narzucane żadne ograniczenia pod kątem kształtów, materiałów czy zdobień. Pozwala to na połączenie niezwykłego designu z funkcjonalnością. Wystarczy podczas projektowania, za cel przyjąć funkcjonalność. Wtedy, bazując na tej cesze, jesteśmy w stanie zbudować intrygującą kreację wizualną, nie odbierając przy tym meblowi charakteru użytkowego. Takie podejście przy tworzeniu elementów wyposażenia wnętrz, pozwala osiągnąć kompromis, który jest najbardziej satysfakcjonujący dla użytkowników.

Gdzie powinny znajdować się meble?

Umiejscowienie poszczególnych elementów również ma ogromne znaczenie. Planując aranżację, musimy zadbać o to, aby wnętrze było przestronne, a dzięki temu funkcjonalne. Nie decydujmy się więc zbyt pochopnie na umieszczanie w pokoju mebli ozdobnych. Zamiast tego skupmy się na tych, które umożliwią jak najbardziej komfortowe korzystanie z przestrzeni. Ograniczając się do niezbędnych mebli, unikniemy poczucia ciasnoty. Umieśćmy je w miejscach, które nie kolidują z poruszaniem się po pokoju i postarajmy się, aby nie zajmowały zbyt wielkiego obszaru. Tym samym powiększymy optycznie wnętrze i przebywanie w nim będzie dawało nam uczucie lekkości i komfortu.

Znaczenie przestrzeni podczas aranżacji wnętrza

Nie zawsze jest konieczna obecność jakiegoś elementu, aby podkreślić cechy wystroju. Czasem dużo lepszy efekt od umieszczania niepotrzebnych mebli, da nam pozostawienie pustej przestrzeni w pokoju. Możemy to najłatwiej zaobserwować w minimalistycznych wnętrzach, które nie zawierając zbyt wielu elementów, nadal są niezwykle intrygujące i cechują się enigmatycznym charakterem. Nie zapełniając tej przestrzeni całkowicie, pozostawiamy ogromne pole działania dla wyobraźni, dzięki czemu wnętrze pozwoli nam uspokoić nerwy i zrelaksować się. Pozostawiając sobie pewien zapas, jeśli chodzi o przestrzeń, unikniemy również uczucia przytłoczenia wystrojem. Sprawi to, że przy obecności nawet dużej ilości osób, wnętrze będzie wydawać się przestronne i komfortowe.

Intuicja, gust i kreatywność

Podczas aranżacji wnętrza, nie powinniśmy też zapominać o indywidualizmie. Nie trzymajmy się wskazówek zbyt sztywno i pozostawmy pole do popisu dla swojej wyobraźni. Koniec końców, to nam wystrój ma się podobać, a zatem decydujmy się na rozwiązania, które idealnie trafiają w nasz gust. Intuicja pozwoli nam na wybranie takich elementów, które nie będą się kłócić z wnętrzem, ale pozwolą na subtelne podkreślenie jego najlepszych cech. Nie bójmy się szukać nowych rozwiązań i inspirować się innymi realizacjami. Im więcej możliwości dostrzeżemy, tym ciekawiej będziemy mogli ostatecznie zaaranżować wystrój naszego wnętrza. Popuśćmy wodze wyobraźni i sprawdźmy, co otrzymamy w efekcie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*