Ogród i dom

Łóżko do sypialni – jakie wybrać?

Łóżko do sypialni – jakie wybrać?
Potrzebujesz ok. 9 min. aby przeczytać ten wpis

Aranżacja każdego mieszkania to jeden z najważniejszych aspektów zaraz po kupnie nieruchomości czy jej wynajmie. Kluczowym pomieszczeniem w całym domu wydaje się sypialnia – miejsce, gdzie odpoczywamy i regenerujemy siły przed kolejnym dniem. Często „przynosimy” do niej również pracę lub naukę – w tym celu warto, chociażby wydzielić specjalny kącik, gdzie wygodnie usiądziemy z laptopem lub notatkami. Wybierając meble do tego wnętrza, nieważne, czy mamy na myśli sypialnie dla dorosłych, czy dla dzieci, powinniśmy jednak skupić się na jej podstawowym wyposażeniu – kupić wygodne łóżko z materacem, które zapewni spokojny sen.

Łóżka – im większe, tym wygodniejsze?

Trudno nie zgodzić się z twierdzeniem, że na dużym łóżku śpi się po prostu wygodniej. W zależności czy decydujemy się na zakup dla jednej, czy też więcej osób, rozmiary łóżek dostępne obecnie w najpopularniejszych sklepach i sieciówkach wynoszą przede wszystkim 80 × 200 cm, 140 × 200 cm, 160 × 200 cm, 180 × 200 cm czy też łóżka 200 × 220 cm – ze względu na rozmiar cieszące się największym uznaniem. Nie da się jednak ukryć, że zakup łóżka o największych dostępnych wymiarach (nie biorąc oczywiście pod uwagę łóżek projektowanych na wymiar, wtedy też możliwości są nieograniczone) musimy dysponować dosyć sporym metrażem.

Jeżeli dodatkowo sypialni chcemy mieć dosyć pojemną szafę, komodę czy inne niezbędne w codziennym funkcjonowaniu meble – nasza sypialnia musi liczyć co najmniej kilkanaście metrów kwadratowych. Dla mniejszych pomieszczeń warto więc wybrać łóżko z materacem w mniejszych wymiarach – pozwoli to zaoszczędzić miejsce na inne niezbędne dodatki, a przy okazji sprawi, że pomieszczenie będzie wyglądało na większe i stylowo urządzone.

Sypialnia i salon w jednym?

Bardzo często, kupując mieszkanie w granicach 40m2, decydujemy się na opcję urządzenia salonu, który w dzień będzie służył nam jako miejsce spotkań wszystkich domowników, w nocy natomiast zmieni się w przytulną, kameralną sypialnię. Jakie łóżko wybrać w tej sytuacji? W tym przypadku mamy do dyspozycji nie tylko gustowne kanapy, które rozkładają się, tworząc wygodne, łóżko dwuosobowe, jak też specjalnie zaprojektowane w tym celu łóżka z szufladami – w nocy z powodzeniem pełnią funkcję identyczną, jak klasyczne łóżko z materacem, natomiast w dzień – kanapy z wygodnymi poduszkami, na której spokojnie możemy oglądać TV i spędzać czas z rodziną czy znajomymi.

Pojemne szuflady pozwalają na schowanie pościeli oraz przechowywanie innych dodatków. Jeżeli decydujemy się na takie rozwiązanie, kluczowe będzie dobranie takiego łóżka z materacem lub rozkładanej kanapy, które nie będą sprawiały kłopotu na co dzień – będą rozkładać się szybko i wygodnie, najlepiej jednym ruchem ręki oraz będą na tyle duże, aby bez problemu zastąpić typowe łóżko sypialniane. W takim pokoju, na pewno lepiej sprawdzi się duża bawełniana sofa niż skórzana klasyczna kanapa.

Materac najważniejszy

Rama łóżka to dopiero początek zakupów. Kluczowe w wyborze łóżka do sypialni jest odpowiednie dobranie materaca. Ma być on nie tylko idealnie dopasowany do wymiarów ramy łóżka, ale przede wszystkim wygodny dla jego użytkowników. W czasach, kiedy nasze kręgosłupy są obciążone wielogodzinnym siedzeniem przy laptopach, podróżami autem czy chociażby noszeniem ciężkich przedmiotów – noc to tak naprawdę jedyna okazja dla kręgosłupa, aby odpocząć od wysiłku. W łóżku spędzamy ok. 1/3 życia, a dobrze dobrany materac – służy nam i naszym plecom przez wiele lat. Na jaki materac się zdecydować?

Możemy wybierać z wielu opcji. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak szeroki jest asortyment poszczególnych producentów. W ofertach sklepów, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych mamy do czynienia z materacami lateksowymi, sprężynowymi czy piankowymi. Kupując łóżko z materacem, możemy wybrać więc sposób wypełnienia, które daje kręgosłupowi odpowiednie oparcie i ułożenie. Ciekawą opcją jest również wybranie tzw. strefy twardości. Dają one odpowiednie podparcie między innymi dla głowy, szyi czy braków. Dobiera się je na zasadzie wzrostu oraz tego, jak często zmieniamy pozycję podczas snu. Wybierając materac, nie warto stawiać na pośpiech – weźmy pod wagę, że to praktycznie najważniejsza rzecz w naszym domu, odpowiadająca za komfort i bezpieczeństwo snu.

Stylowe i modne dodatki

Kiedy wybierzemy łóżko, warto pomyśleć również o gustownych dodatkach, które nie tylko sprawią, że wnętrze będzie wyglądało ciekawie i stylowo, ale podniosą również komfort odpoczynku. Dobrym rozwiązaniem jest dobranie do łóżek sypialnianych dużych poduszek w ciekawych wzorach oraz dużego nakrycia, które posłuży jako koc w chłodniejsze dni lub pozwoli szybko uporać się z poranny bałaganem. Wspominając o dodatkach, osoby, które lubią przytulne i ciepłe wnętrza, wybierając łóżko z materacem, powinny również pomyśleć o zagłówku – jest to „dodatek” nie tylko podnoszący komfort użytkowania – pozwala pracować lub czytać w łóżku przy jednoczesnym wygodnym oparciu pleców. Jeżeli dodatkowo zdecydujemy się na przyjemną w dotyku, bawełnianą pościel – wypoczynek w sypialni powinien stać się przyjemnością.

Jakie łóżko dla dziecka?

Sypialnie dziecięce są nie lada wyzwaniem dla rodziców. O ile wybierając meble i łóżko do własnej sypialni, kupujemy po prostu to, co zwyczajnie trafia w nasze gusta, to w przypadku dzieci nie jest to takie oczywiste. Łóżko do pokoju dziecięcego musi spełniać mnóstwo wymogów – pierwszy z nich jest oczywiście taki, że maluch musi chcieć w nim spać. Dla najmłodszych dzieci – cena nie ma znaczenia, rodzaj materaca, o ile jest kluczowy dla zdrowego kręgosłupa – też często schodzi na drugi plan.

Dzieci kochają motywy, kolory i ciekawe rozwiązania. Zabudowane łóżko w kształcie namiotu, łóżeczko imitujące wyglądem ulubione auto naszego dziecka, czy dodatki tj. jak baldachim lub osłaniająca całość moskitiera z kokardą, to chyba najpopularniejsze dostępne w sieci rozwiązania. Wszystko oczywiście w kolorach, które lubi nasze dziecko oraz w takich, które pozwolą mu spokojnie spać, uczyć się i odpoczywać.

Bezpieczeństwo i wygoda malucha w jednym

Oprócz tego, łóżka malucha powinno być również stosunkowo niskie, aby uchronić dziecko przed upadkiem i wykonane z dobrego materiału. Drewniane ostre kanty nie są dobrym pomysłem, mogą być bowiem przyczyną obrażeń. Nie warto narażać dziecko na siniaki, które mogą powstać np. przy szybkich schodzeniu z łóżka lub zabawie z kolegami. O ile roczne dziecko, chronią jeszcze szczebelki łóżeczka, to z przy łóżkach starszych dzieci warto położyć np. miękki dywan.

Nieocenionym rozwiązaniem przy urządzaniu pokoi dziecięcych są łóżka z dużymi pojemnikami oraz wieloma szufladami. Mamy możliwość włożenia tam nie tylko pościeli, ale wszelkiego rodzaju dodatków, kocyków i często zabawek. Łóżko z materacem i szufladami to rozwiązanie, które posłuży wiele lat – podobnie jak łóżka „rosnące razem z dzieckiem”. W tego typu modelach, mamy możliwość regulacji długości ramy łóżka, co pozwala zaoszczędzić na wielokrotnych wymianach mebli wraz z wiekiem dziecka.

Co dla starszego dziecka i nastolatka?

Często ciemniejsze kolory i zwykle – większe wymiary, jeżeli chodzi o samo łóżko z materacem. Jeżeli nasze dziecko jest już na etapie, kiedy dziecięce łóżko nie pozwala mu na pełną regenerację podczas snu, często dobrym rozwiązaniem jest zakup łóżka „dorosłego” oraz dobranie młodzieżowych, stylowych dodatków. Mowa tutaj oczywiście o większym rozmiarze ramy i materaca. Często tego typu rozwiązanie sprawia, z łóżko staje się centrum całego pokoju.

W tej sytuacji niezbędne będą również np. wiszące szafki (często na inne nie mamy już wolnej przestrzeni) oraz zagospodarowanie wolnej przestrzeni w ten sposób, aby nadmiar mebli nie zakłócał wygody codziennego użytkowania. Podobnie jak w przypadku małych dzieci, warto pójść z kierunku zainteresowań nastolatka – dodatki z ulubionymi bohaterami z książek, komiksów czy gier np. w postaci naklejek na łóżko – na pewno podniosą walor estetyczny całego wnętrza.

Gdzie najlepiej robić zakupy?

Obecnie mamy bardzo duże możliwości, jeżeli chodzi o kupno mebli. Możemy zrobić to na dwa sposoby – stacjonarnie i online. Pierwszy, tradycyjny sposób wydaje się najrozsądniejszy głównie z tego względu, że materac najlepiej „przymierzyć” – położyć się na nim w sklepie, sprawdzić, czy odpowiada nam twardość, rozmiar czy jakość materiału, z jakiego został wykonany. W przypadku dzieci, o czym mowa była już wyżej, w grę będzie wchodził walor estetyczny – łatwiej zapytać dziecko w sklepie niż wymieniać łóżko zamówione w sieci. W salonach sprzedaży możemy też liczyć na pomoc sprzedawców. Jest to pomocne, zwłaszcza jeżeli nie mamy większej wiedzy na temat rodzajów łóżek czy materacy lub kiedy wymiary naszej sypialni są dosyć niestandardowe.

Zdarzają się sytuację, kiedy potrzebne jest wykonanie łóżka na wymiar, ponieważ modele dostępne w salonie, z jakich względów (nie tylko rozmiarowych) nie pasują do naszego wnętrza. Wtedy też konieczna jest indywidualna wycena kosztów i czasu oczekiwania – coraz częściej sklepy oferują również późniejsze dostarczenie mebli wraz z montażem na wskazany adres. Jeżeli z kolei decydujemy się na zakupy online mamy z kolei możliwość porównania cen i kosztów w domowym zaciszu. Do tego możemy skorzystać z opcji zakupu ramy i materaca w różnych sklepach – np. w przypadku, kiedy planujemy skorzystać z promocji na dany asortyment, sklepie innym niż kupiliśmy ramę.

Dodatkowo często zakupy powyżej określonej kwoty mają montaż czy dostawę łóżka wliczone w cenę – w przypadku zakupów stacjonarnych, jeżeli nie odbierzemy produktu samodzielnie (zwykle nie jest to możliwe, np. kiedy wybieramy łóżko o wymiarach 200 × 220 cm) – zwykle doliczany jest koszt dostawy. Zakupy online dają również możliwość zwrotu towaru czy złożenia reklamacji. Obie opcje są więc dosyć wygodne. Ponadto, większość sklepów stacjonarnych, głównie dużych sieciówek, prowadzi również sprzedaż online – często produkty dostępne przez Internet są tańsze, objęte rabatem lub promocją sezonową.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*